ЛІКУВАННЯ НЕВРОЗІВ

НЕВРОЗИ

За найпростішою класифікацією існує три основні неврози:

неврастенія, істероїдній невроз та невроз нав’язливих станів.

Неврастенія (нервове виснаження) — буває практично у кожної людини. Виснаження нервових процесів, що відбувається в результаті перенесеної психічної травми, або фізичної, інтелектуальної і психологічної перевтоми. У хворого з’являється підвищена чутливість до сказаних слів, світла, звуку (дратівлива слабкість), порушення сну, розсіяна увага, підвищена стомлюваність, депресія.

Істероїдній невроз як захворювання був описана давньогрецьким лікарем Гіппократом і довгий час вважалася «жіночою хворобою». На переконання тодішніх медиків причиною був «сказ матки», що призводив до різноманітних розладів самопочуття та поведінки жінок. Це, перш за все, емоційні реакції: сміх, сльози, крики, судоми, паралічі, втрата чутливості, затьмарення свідомості, підвищена сексуальна активність… 
Відомий французький психіатр Жан Мартен Шарко називав істерію «великою симулянткою» і підкреслював, що він називає не хвору людину симулянтом, а саму хворобу, яка протікає так, що може наслідувати різні захворювання. Реально болить голова, серце, шлунок або печінка, з'являються спазматичні розлади в животі, напади ядухи, непритомність... Головною ознакою істерії за часів М. Шарко, З. Фрейда в 19 столітті були судомні напади. Сьогодні більше проявляють себе всілякі психосоматичні розлади. Різноманітні обстеження конкретних даних, за якими можна встановити діагноз «серйозного захворювання» не дають. Ось і ходять такі хворі по лікарських кабінетах, сподіваючись знайти свого «рятівника», який має у своєму арсеналі єдине правильне лікування.

Невроз нав’язливих станів — виявляє себе у трьох варіантах:

— Нав’язливі страхи (панічні атаки);

— Нав’язливі рухи (тики);

— Нав’язливі думки.

Лікування хворих на неврози повинні проводити психотерапевти та медичні психологи так як воно передбачає включення механізмів особистісної реконструкції хворого.